fbpx

A Step-by-Step Guide to Cardiovascular Surgery: From the Diagnosis to the Treatment

This article offers a step-by-step guide on cardiovascular surgery process. If you have any further questions about cardiovascular surgery, please feel free to fill out the form on the Communication page and ask Prof. Mustafa Guden all what you need to know.

A Step-by-Step Guide to Cardiovascular Surgery: From the Diagnosis to the Treatment

1- The patient visits the cardiovascular surgeon for the first time and gets examined

2- The anesthesiologist examines the patient and gets the necessary tests run.

3- If there is a state that hinders an operation, a treatment protocol is designed before an operation date is set.

4- In case there is nothing that hinders an operation (or after the hindering problem has been cured) the operation date is set.

5- The patient is admitted to the hospital one day before the operation date.

6- The operation is performed. The patient is given coronary intensive care during the early port-operative stage.

7-  On the second post-op day, the patient is taken to the cardiovascular surgery care unit.

8-  Following 4-5 days of care at the cardiac unit on average, the patient is discharged from the hospital.

9- A surgical follow-up examination is performed on the 7th day following the discharge.

10- The patient gets examined by a cardiologist one month after the operation, which marks the conclusion of the treatment process.

This step-by-step cardiovascular treatment process presents a plan followed under normal circumstances. Note that the health condition of the patient involved is the real determinant of the plan to be followed during the treatment.

Kalbinden şikâyeti olan hastaların ilk başvuracakları hekimler kardiyologlardır. Kardiyologlar hasta ile ilgili bazı veriler, hastanın şikayetleri, yaşam kalitesi gibi pek çok değişkene bakarak en doğru tedavi yönteminin ameliyat olduğu sonucuna varabilirler. Bu durumda hastayı bir cerraha yönlendirirler. Bu noktadan itibaren kalp cerrahı ile iletişim başlar. Prof. Dr. Mustafa Güden de bu aşamada iletişime geçebileceğiniz cerrahlardan birisi. Kendisinin kalp cerrahisine bakış açısını, iyi bir cerrahın hastaya yaklaşımın nasıl olması gerektiğini kaleme aldığı bu satırları okumanızı öneririz: Mustafa Güdenin Gözünden Kalp Cerrahı

 

Robotik cerrahi, en çok kalp ve damar cerrahisi alanında kullanılan ve teknolojinin sağlık alanında geldiği son noktayı gösteren etkili ve gerçekten ileri bir cerrahi yöntemdir.

Kalp ve damar cerrahisinde robotik cerrahi ile mitral kapak tamiri, koroner by-pass ameliyatı, aritmi cerrahisi, kalp kapak tamiri, delik tamiri gibi ameliyatlar uzun süredir başarıyla gerçekleştirilebilen ameliyatlardır.

Robotik mitral kapak cerrahisi diğer cerrahi branşlara göre biraz daha yavaş ama daha güvenli ilerleyen bir süreç izlemektedir. Açıktır ki kalp ameliyatlarında zamanlama ve hız, kalbin durdurulması süreçleri nedeniyle oldukça devamı

 

Comments are closed.