fbpx

Aorta yapısal olarak üç katmandan oluşmaktadır. Aort diseksiyonda iç yırtılma nedeniyle bu katmanlar ayrılır ve kan sızarak aorta damarı boyunca ilerler. Bunun sonucunda kalp, beyin, böbrek gibi hayatı organların dolaşımı bozulabilir. Aort Diseksiyonu Cerrahisi bu durumlarda tedavi yöntemi olarak tercih edilebilir.

Aort diseksiyonlarının çeşitli sınıflandırılma şekilleri vardır. Bugün en sık kullanılan sınıflandırmada;

  • Aorta tüm boyunca yırtılmış ise tip 1 diseksiyon
  • Sadece çıkan aorta yırtılmışsa tip 2 diseksiyon
  • Subklaviyon arterden sonrası yırtılmışsa tip 3 diseksiyon şeklinde adlandırılır.

Aort Diseksiyonu Cerrahisi

Aort diseksiyonu son derece ölümcül bir hastalıktır. Hastaların %25’i diseksiyonun ilk başlangıcında kaybedilir ve ameliyat edilmediğinde her saat başı %1 hasta kaybedilir. Bu nedenle aort diseksiyonu acil tedavi gerektiren bir hastalıktır. Aort diseksiyonunun en önemli belirtisi yırtılma tarzında çok şiddetli göğüs ağrısıdır. Bu ağrı bazen kalp krizi ile karıştırılabilir. Ağrı genelde yırtığın olduğu bölgede hissedilir. Ağrı sırt, boyun, çene, dişler ve kollara yayılabilir. Yırtığın yayılma şekline göre felç, körlük, bayılma, kollarda veya bacaklarda soğuma, nefes darlığı, terleme görülebilir. Aort diseksiyonu cerrahisinde tedavi diseksiyonun yerleşim yerine göre seçilir. Çıkan aortada olan diseksiyonlarda tek tedavi seçeneği cerrahidir. İnen aortada olan diseksiyonlarda kapalı yöntemle (endovasküler) tedavide bir seçenektir.

Kalp ameliyatı sonrası Prof. Dr. mustafa Güden’in beslenme önerilerini incelemek için tıklayın!

Profesör doktor Mustafa Güden 1965 yılında Kayseri’de doğdu. Kadıköy Anadolu Lisesinin ardından 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesini bitirdi. Kalp Damar Cerrahisi uzmanlığını İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsünden aldıktan sonra Şişli Florence Nightingale Hastanesinde 10 sene çalıştı. devamı

Açık Kalp Ameliyatı Sonrası Evde Bakım

Taburculuk sonrası doktorunuzun size ağızdan alacağınız ilaçları reçete edecektir. Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birileri tedaviniz için gerekli olabilir:

  • Kan sulandırıcı: Aspirin, Coumadin, vb. türevi olan bu ilaç, kanın pıhtılaşmasını önleyecektir.
  • Kalp ilaçları: Kalbinizi güçlendirecek ve kalp hızınızı düzenleyeceklerdir.
  • Dışkı yumuşatıcılar: Bağırsak hareketlerinizin normale dönmesini kolaylaştırarak, kabız olmanızı önleyecektir.
  • Diüretik ilaçlar (idrar söktürücüler): İdrarla daha fazla sıvı atmanızı sağlayarak, vücudunuzda fazla sıvı birikimi ve ödem oluşmasını önleyeceklerdir. devam