fbpx

Perikardiektomi

Perikardiyektomi kısaca kalp zarının (perikard) yani kalbi tutan membranöz kesenin ameliyatla çıkarılması anlamına gelmektedir. Kalp zarının kalınlaşması ve kalbin fonksiyonlarını yapmasına engel olduğu zaman perikardiektomi ameliyatı zorunlu hale gelir. Ameliyatta perikardın tamamı çıkarılır ve kalbin fonksiyonları düzelir. Bu cerrahi yönteme radikal perikardiyektomi denir.

Perikardiyektomi Ameliyatının Yan Etkileri

Perikardiyektomi cerrahisi aşırı kanama, sinir veya damar yaralanması, hatta bazen ölüme neden olabilir. Ameliyat sonrası (postoperatif), yara enfeksiyonu ya da mediastinit gibi enfeksiyonlar gelişebilir.

Perikardiyektomi belirgin riskli ve girişimsel bir cerrahi yöntemdir. Perikardiyektominin bu denli riskli görülmesine rağmen hayati riski % 5 civarındadır.

Perikardiyektomi Sonrası

Ameliyat sonrası kalp fonksiyonları normale döndüğü için hastaların hayat kaliteleri ciddi şekilde artmaktadır. Diğer açık kalp ameliyatlarında olduğu gibi hastaların dikkat etmesi gereken hususlar vardır.

  • Perikardiyektomi ameliyatından sonra, kesilen bölge iyileşene kadar yorucu egzersizden uzak durulmalıdır. İyileşme süresi bir ila bir buçuk ay kadar sürer.
  • Derin nefes ve öksürük egzersizleri minimum iki hafta boyunca günde 2-3 kez tekrarlanmalıdır.
  • Yaranın iyileşmesinin ardından hafif egzersizler akciğer açısından faydalı olacaktır.
  • Sosyal hayata adaptasyonda acele edilmemeli, yorucu işlerden uzak durulmalı daha kolay işler ile meşgul olunmalıdır.
  • Sitres faktörü de son derece dikkat edilmesi gereken bir konu olup, hastanın ve hasta yakınlarının daha huzurlu ve sakin bir süreç için çaba harcaması önemlidir.