İkinci Uzman Görüşü

İkinci Uzman Görüşü Nedir?

Kalp ameliyatı olmadan önce mutlaka ikinci bir uzman görüşü almanızı öneriyoruz. Başka bir cerrahın sonuçlarınızı değerlendirmesi veya kendi hekiminizin önerdiği tedavi planının başka bir hekim tarafından gözden geçirilmesine ikinci uzman görüşü veya tıbbi ikinci görüş (second opinion) adı verilir.

Randevu talebi için

veya

İkinci Uzman Görüşü Neden Önemlidir?

Birden fazla tedavi seçeneği olan kalp ameliyatlarında tüm yöntemlerin değerlendirilmesi açısından da önemlidir. Örneğin kalp kapak ameliyatlarının açık, minimal invaziv (küçük kesi), endoskopik veya robotik cerrahi yöntemlerinden hangisi ile tedavi edeceği konusunda birden çok doktorun görüşünü almak, hastaya uygun yöntemin seçilmesini kolaylaştırır.

Multidisipliner (Çoklu Branş) Yaklaşımın Faydaları Nelerdir?

Günümüz tıbbında en önemli amaç hastaya en az zarar verecek tedavi yönteminin seçilmesidir. Özellikle hayatı tehdit eden kalp hastalıklarında belirlenecek tedaviye sadece bir branşın karar vermesi yeterli olmayacaktır. Kalp hastalıklarının tedavisinin kalp ekibi tarafından yapılması önemlidir. Tedavi için uygulanacak en doğru yöntem kalp damar cerrahı, kardiyolog ve anestezi uzmanından oluşan kalp ekibi tarafından belirlenmelidir. Birden fazla tedavi seçeneği olan kalp ameliyatlarında tüm yöntemlerin değerlendirilmesi açısından da önemlidir.

Ayrıca bazı kalp ameliyatlarının tedavisi çoklu branş yaklaşımı gerektirir. Diğer bir adıyla multidisipliner yaklaşım, kalp damar cerrahisi veya kardiyoloji gibi kalp ekibinin yanı sıra enfeksiyon hastalıkları ve nefroloji gibi birden çok bölüm ya da branştaki doktorların uzmanlığına başvurulması, ameliyat olacak kişilerin kendisini tedaviye hazırlaması ve tedavi sürecini daha pozitif bir bakış açısıyla tamamlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda hastalıkta konsey kararı tedavi başarısını etkilemektedir.

Merkezimizdeki kalp ekibiyle her zaman bir araya gelip, hastaların durumunu detaylı olarak değerlendirerek tıp dünyasında kabul edilen kılavuzlar çerçevesinde tedavi yöntemine karar veriyoruz.

İkinci Uzman Görüşü Randevusu Nasıl Oluşturulur?

İkinci uzman görüşü toplam dört adımdan oluşmaktadır. İkinci uzman görüşü randevu talebi oluşturmak için başvuru formunu doldurup bize ulaştırabilir veya 0545 605 14 14 numaralı telefondan asistanımızı arayarak randevu talebinde bulunabilirsiniz. Asistanımız görüşme nedeninizi ve şikayetlerinizi dinleyerek daha önceden yaptırdığınız tetkiklerinizi iletmenizi ister. Talep ettiğiniz randevu tarihini ve saatini doğrular. Ardından doktorumuzla görüştükten sonra sizi geri arayarak detayları paylaşır ya da ek sorular sorabilir. Bu aşamadan sonra talep ettiğiniz randevu tarihinin ve saatinin onayı için size bilgi vererek randevunuzu oluşturur. Randevu saatinden 15 dakika önce merkezimizde olmanız gerekir.

1: Randevu Talebi

Randevu formunu doldurup gönderdiğinizde asistanımız tarafından en kısa sürede aranırsınız. Siz de 0545 605 14 14 numaralı telefondan asistanımızı arayarak randevu talebinde bulunabilirsiniz.

2: Randevu Detayları

Asistanımız size ulaştığında görüşme nedeninizi ve şikayetlerinizi dinleyerek daha önceden yaptırdığınız tetkiklerinizi iletmenizi ister. Talep ettiğiniz randevu tarihini ve saatini belirleyerek detayları doktorumuzla paylaşır.

3: Randevu Onayı

Asistanımız doktorumuzla görüştükten sonra sizi geri arayarak detayları paylaşır ya da ek sorular sorabilir. Ardından talep ettiğiniz randevu tarihinin ve saatinin onayı için size bilgi vererek randevunuzu oluşturur.

4: Fiziksel Muayene

Randevu saatinden 15 dakika önce merkezimizde olmanız ve daha önceden yaptırdığınız tetkik, rapor gibi işlemlerinizi mutlaka yanınızda getirmeniz gerekir.

Fiziksel Muayene

Hastalarımızın durumunu değerlendirmek ve daha net yorum yapabilmek adına öncelikle hastalarımızı muayene etmemiz gereklidir. Hastalarımızı görmemiz, hastalık hikayelerini dinlememiz ve muayene etmemizin ardından ancak yorum yapabiliriz. Gerektiği durumlarda kardiyoloji bölümüne yönlendirebilir veya yeni tetkikler de istememiz gerekebilir. Daha önceden yaptırdığınız tetkik, rapor gibi işlemlerinizi mutlaka yanınızda getirmeniz gerekir. Raporlarınızı muayene ile birlikte inceleyerek değerlendiriyoruz.

Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi Arasındaki Fark

En fazla yaşanan soru işaretlerinden biri de “Kalp Damar Cerrahisi ve Kardiyoloji arasındaki fark nedir?” sorusudur. Kalbinden şikayeti olan hastaların ilk başvuracakları doktorlar kardiyologlardır. Kardiyologlar hasta ile ilgili bazı veriler, hastanın şikayetleri, yaşam kalitesi gibi pek çok değişkene bakarlar. Bu inceleme sonucunda doğru tedavi yönteminin ameliyat olduğu sonucuna varabilirler. Bu durumda hastayı bir cerraha yönlendirirler. Bu noktadan itibaren kalp cerrahı ile iletişim başlar. Prof. Dr. Mustafa Güden, kalp ve damar cerrahisi uzmanı olduğu için bazı durumlarda “3: Randevu Onay” veya “4: Fiziksel Muayene” aşamalarında hastaları farklı bölümlere yönlendirebilir.

İkinci Uzman Görüşü Randevu Formu

Randevu formunu doldurup gönderdiğinizde asistanımız tarafından en kısa sürede aranırsınız.
  Güvenlik simgesini seçin: Kamyon  Hasta Yorumları

  Sıkça Sorulan Sorular

  İkinci uzman görüşü ücretli midir?

  Şu an için ücretsizdir ve sınırlı sayıda hizmet verilmektedir.

  Nasıl randevu oluşturabilirim?

  İkinci uzman görüşü toplam dört adımdan oluşmaktadır. İkinci uzman görüşü randevu talebi oluşturmak için başvuru formunu doldurup bize ulaştırabilir veya 0545 605 14 14 numaralı telefondan asistanımızı arayarak randevu talebinde bulunabilirsiniz.

  Tetkik ve raporlarım olmadan randevu oluşturabilirim?

  Randevu oluşturabilmeniz için daha önceden bir kardiyolog tarafından muayene olmanız gerekir. Daha önceden yaptırdığınız tetkik, rapor gibi işlemlerinizi mutlaka yanınızda getirmeniz gerekir. Raporlarınızı muayene ile birlikte inceleyerek değerlendiriyoruz.

  Tetkik ve rapor sonuçlarımı size nasıl ulaştırabilirim?

  Tetkik ve rapor sonuçlarınızı yukarıdaki form araclığıyla veya profdr@mustafaguden.com eposta adresine ya da 0545 605 14 14 numaralı WhatsApp hattımızdan göndererek bize ulaştırabilirsiniz.

  Muayene süresi ne kadardır?

  Muayene süresi 30 dakikadır.

  Randevuya saatinde hazır olmazsam ne olur?

  Randevu saatinden 15 dakika önce merkezimizde olmanız gerekir. Randevu saatinde hazır olmadığınız durumlarda randevunuz iptal edilir.

  Bu hizmeti aldıktan sonra kontrol sürem olacak mı?

  Fiziksel muayene olduktan sonra 10 gün kontrol süreniz bulunur ve 0545 605 14 14 numaralı telefondan asistanımızı arayarak muayene randevusu oluşturmanız gerekir.

  Tetkik ve raporlarım kimler tarafından görüntülenecek?

  Paylaştığınız belgeler merkezimizde mahremiyet gözetilerek değerlendirilir. Rapor ve tetkikleriniz  kurumdaki farklı hekim ya da sağlık personeli ile paylaşılır.

  Hizmet kapsamı dışında kalan durumlar nelerdir?

  Kalp krizi belirtileri (göğüste ağrı, baskı, sıkışma vb.), ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma, kusma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren acil durumlara ilişkin şikayetler bu hizmet kapsamı dışındadır. Eğer bu tarz belirtileriniz varsa vakit kaybetmeden ilgili acil sağlık hizmeti merkezlerine başvurmanızı öneririz.

  Daha Fazla Bilgi

  Daha fazla bilgi için bizi arayabilir, WhatsApp aracılığıyla mesaj gönderebilir, iletişim formumuzu kullanarak ya da eposta adresimiz aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.