Hipertrofik Obstrüktif Kardiyomiyopati (HOKM) Nedir?

Hipertrofik obstrüktif kardiyomiyopati (HOKM), kalbin sol ventrikülünün (sol karıncığın) kasının kalınlaşmasına ve sertleşmesine neden olur. Bu da kalp odacığının boyutunu daraltabilir ve kanın kalpten aort damarına doğru akışını engeller. Bu durum kalbin normalden daha fazla çalışmasına neden olur. Ayrıca mitral kapağında çalışmasını etkileyerek mitral kapak yetmezliğine da sebep olabilir.

HOKM’nin belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Başlangıçta bazı hastalar hafif belirtiler yaşarken, hastalık ilerledikçe bu kişilerde daha ciddi belirtiler ortaya çıkar. Belirtiler arasında nefes darlığı, göğüs ağrısı, bayılma hissi, yorgunluk, kalp çarpıntısı ve baş dönmesi bulunabilir. Ayrıca bazı kişilerde HOKM’ye bağlı olarak düzensiz kalp atışları (aritmi) gelişebilir.

HOKM teşhisinde, fizik muayene, elektrokardiyografi (EKG), ekokardiyografi (EKO), emar (MRI) ve bazen kateterizasyon gerekebilir. Tedavi, şikayetleri kontrol etmeyi ve komplikasyonları önlemeyi amaçlar. Erken evrede genellikle hastalar için ilaç tedavisi yeterli olur. İlerleyen süreçte hastalarının şikayetlerinin daha da artması durumunda cerrahi tedavi ilk ve en etkili seçenektir. Türkiye’de bu operasyonun yapılamadığı düşüncesi yanlıştır. Deneyimli ve uzman ekibimizle bu operasyonları başarılı bir şekilde yapıyoruz.

Cerrahi Tedavi: Cerrahide amaç kalınlaşmış kasın inceltilmesi ve böylece kalp çıkış yolunun genişlemesi sağlanır. Bazı durumlarda mitral kapağın da tamir edilmesi veya değiştirilmesi gerekebilir.

İlaç Tedavisi: Ameliyat gerekmeyen durumlarda HOKM, düzenli takip ve tedavi ile yönetilebilir. Bir kardiyolog tarafından düzenli kontroller yapılması ve önerilen tedavi planına uyulması önemlidir.

Kalp hastalıkları ve ameliyatları hakkında detaylı bilgi, ikinci uzman görüşü veya randevu için asistanımıza 0545 605 14 14 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Yoruma kapalı.