fbpx

Triküspit Kapak Tamiri veya Değişimi

Trikuspit kapak, kalpte sağ atrium (kulakçık) ve sağ ventrikül (karıncık) arasında kanın akışını düzenler. Trikuspit kapak; Darlık, yetmezlik, atrezi ve Ebstain Anomalisi sebepleriyle hastalanabilir. Trikuspit kapağın hastalanması kan akışını yavaşlatır, geriye kan kaçağına sebebiyet verir ve kalbin performansını etkiler.(Triküspit Kapak Tamiri veya Değişimi) Trikuspit kapak hastalıkları hastalığın seviyesi ve hastanın tıbbi durumuna göre nadiren ilaçla tedavi edilebilse de sorun kalp içerisinde mekanik bir problem yarattığı için cerrahi işlemler genellikle kaçınılmazdır.

Trikuspit Darlık: Trikuspit kapağın yaprakçıklarının sertleşmesi veya kalınlaşması sonucu uygun şekilde açılamamasıdır.

Trikuspit yetmezlik: Yaprakçıkların tam kapanamaması sebebiyle ventrikülden(karıncık) atrium’a(kulakçık) geri kan kaçağı oluşması durumudur.

Trikuspit Atrezisi: Kapağın hiç oluşmaması sonucu atrium ve ventrikül arası kan akışı olmaması hastalığıdır. Doğuştan var olan bir hastalıktır.

Ebstain Anomalisi: Trikuspit kapağın doğuştan olması gereken yerde değil, daha aşağıda oluşması sonucu tıpkı trikuspit yetmezlik gibi kanın geri kaşına sebep olan hastalıktır.

Trikuspit Kapak Cerrahisi

Triküspit kapak hastalığında tamir ve değişim iki farklı yöntemdir. Kapaktaki rahatsızlığın yeri, türü ve derecesini belirlemek için yapılan testler en doğru tedavi seçeneğinin belirlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kalbin genel durumu, yaş, hayat tarzı ve hastanın genel sağlık durumu diğer etkileyici etmenlerdendir. Uluslararası tıbbi yaklaşım mümkünse trikuspit kapağın tamiridir. Trikuspit kapak tamiri klasik cerrahinin dışında endoskopik ve robotik cerrahi ile de gerçekleştirilebilmektedir.

Ülkemizde trikuspit kapak tamirini ilk uygulayan cerrahlardan olan Prof. Dr. Mustafa Güden, yüksek başarı oranlarıyla trikuspit kapak tamiri operasyonları gerçekleştirmekte ve ulusal-uluslararsı trikuspit kapak cerrahisi eğitimleri vermektedir.