fbpx

Aritmi Cerrahisi

Kapak hastalarının % 40-60 ile iskemik kalp hastalarının % 5-10’unda atrial fibrilasyon diye adlandırılan ritm problemleri görülmektedir. Kapak ameliyatı veya koroner by-pass ameliyatı olacak hastalarda ritm problemi mevcutsa, ablasyon tekniği ile tedavi etmek mümkündür. Bu yöntemle hastalara daha kaliteli yaşam sağlanabilmektedir. Atrial fibrilasyonun ameliyatla tedavisine aritmi cerrahisi denir.

Atrial fibrilasyon en sık görülen ritim bozukluğudur. Atrial fibrilasyon kalbin kulakçığından kaynaklanan anormal kalp ritmidir. Kendisini çarpıntı, halsizlik, baş dönmesi, huzursuzluk ve nefes darlığı ile gösterir. Kalbin içinde pıhtı oluşumuna ve bu pıhtının vücuda atılmasına (felç), kalp yetmezliğine neden olabilir. Mitral kapak hastalıklarında (%40-60), aort kapak hastalıklarında (%10-20), koroner arter hastalığında (%10) atrial fibrilasyon görülebilir. Kapak ameliyatları veya koroner bay-pas ameliyatları ile birlikte atrial fibrilasyonun cerrahi tedaviside yapılmaktadır. Özel üretilmiş radyo frekans veya cryo enerji katateri ile kulakçıkların içi yakılarak veya dondurularak anormal kalp ritminin normale dönmesi sağlanır. İşlem açık ameliyatla olduğu gibi kapalı (endoskopik cerrahi veya robotik cerrahi) yöntemle de yapılabilir. Bu işlemin başarı oranı %80 civarındadır. Prof. Dr. Mustafa Güden Türkiye’de bu tip ameliyatları ilk defa uygulayan cerrahlar arasındadır ve ulusal-uluslararası platformlarda aritmi cerrahisi konusunda cerrah meslektaşlarına deneyim ve bilgi birikimini aktarmak için eğitimler vermektedir.

  • Aorta Anevrizma Cerrahisi
  • Aort Diseksiyonu Cerrahisi (Akut – Kronik)
  • Endovasküler (Kateter ile) Aort Anevrizma Tamiri
  • Mitral Kapak Tamiri

Açık Kalp Ameliyatı Sonrası Evde Bakım

Taburculuk sonrası doktorunuzun size ağızdan alacağınız ilaçları reçete edecektir. Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birileri tedaviniz için gerekli olabilir:

  • Kan sulandırıcı: Aspirin, Coumadin, vb. türevi olan bu ilaç, kanın pıhtılaşmasını önleyecektir.
  • Kalp ilaçları: Kalbinizi güçlendirecek ve kalp hızınızı düzenleyeceklerdir.
  • Dışkı yumuşatıcılar: Bağırsak hareketlerinizin normale dönmesini kolaylaştırarak, kabız olmanızı önleyecektir.
  • Diüretik ilaçlar (idrar söktürücüler): İdrarla daha fazla sıvı atmanızı sağlayarak, vücudunuzda fazla sıvı birikimi ve ödem oluşmasını önleyeceklerdir.