fbpx

Abdominal Aort Anevrizması: Kimler Risk Altında?

Abdominal Aort Anevrizması Nedir?

Abdominal aort, karnımızdaki atar damarın tıp dilindeki adıdır. Abdominal aort anevrizması ise damarımızın herhangi bir bölgesinin balonlaşarak yırtılma ihtimalinin oluşması haline denir. Aort, kalbinizden çıkan ve kanın tüm vücudumuza dağılmasını sağlayan vücuttaki en büyük damardır. Aort’un herhangi bir sebeple (doğumsal, yüksek tansiyon, yapısal bozukluk, damar sertliği) normal çapının iki katına genişlemesine (balonlaşma) aort anevrizması denilir.

Aort anevrizması göğüs kafesi içinde kalan bölgede ise “Torakal Aort Anevrizması” her iki bölgeyi de kapsıyorsa “Torakoabdominal Aort Anevrizması” olarak tanımlanır.

En sık görülen nedeni damar sertliği olarak kayıtlara geçmiştir. Bu hastalık oldukça sinsi ilerleyen ve başlangıçta bulgu vermeyen bir kalp damar hastalığıdır. Bu nedenle hastalığın tedavisinde erken teşhis oldukça önem kazanmaktadır.

Kimler Abdominal Aort Anevrizması Riski Altında?

  • 65 yaş üstü ileri yaşlı bireyler,
  • Bilinen bir koroner kalp hastalığı olan bireyler (stent, bypass geçirmiş, kalp krizi hikayesi olanlar),
  • Damar sertliğine bağlı felç geçirmiş olan bireyler,
  • Şeker hastalığı olan bireyler,
  • Sigara kullanan bireyler,
  • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireyler,

daha yüksek oranda abdominal aort anevrizması riski taşırlar.

Ülkemizde yırtılma öncesi abdominal aort anevrizmasına yakalanma oranı %1 iken, Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletlerinde %5 seviyesindedir. Bu yüksek oranlı fark tamamen risk sahibi kişilerde tarama yapılmamasına bağlıdır.

Abdominal aort anevrizması taşıyan kişilere çok basit bir tanı yöntemi olan “batın ultrasonografi” taraması yapılması gerekir. Böylelikle daha erken tanı konulması sağlanabilir ve abdominal aort çapı 5,5cm’e ulaştığında gereken tedavi zamanında ve daha düşük riskle gerçekleştirilir.

Siz de risk faktörlerinden herhangi birine sahipseniz en kısa sürede hekiminize başvurarak batın ultrasonografi taramanızı yaptırarak sağlığınızı koruyabilir ve muhtemel abdominal aort anevrizması riskinizi minimum seviyeye düşürebilirsiniz.

Yoruma kapalı.