fbpx

Kalp Ameliyatlarında Ekokardiyografi

0

Günümüzde kapak cerrahisi, yapay kapak takılması ya da kapak onarımı şeklinde uygulanmaktadır. Bu hastalarda cerrahi girişimin zamanlaması ve kalp kası fonksiyonları oldukça önemlidir. Kapak onarımı yapay kapak takılması ile karşılaştırıldığında; kalbin kasılma fonksiyonu korunmakta, kan sulandırıcı ilaç kullanım zorunluluğu ortadan kalkmakta, emboli ve endokardit oluşma riski düşmekte ve hastanın yaşam kalitesi artmaktadır. Gerçekten de ameliyat esnasında EKO ile değerlendirme, kapak onarımın başarısına büyük katkıda bulunmaktadır.

Ameliyat sırasında Transözefageal Eko (hasta anestezi altındayken yemek borusuna yerleştirilen cihaz ile ekokardiyografi) ile kapak anatomisi, yetmezlik, darlık dereceleri ve şekli görüntülenerek uygulanacak cerrahi teknik belirlenmekte ve ameliyat sonrası kalp çalışırken yapılan kapak tamirinin sonucu kontrol edilmektedir. Ayrıca ameliyat sonrası gelişebilen komplikasyonlar kolaylıkla saptanabilmektedir.

Bu nedenle özellikle kalp kapak onarımı ameliyatına girecek hastaların, cerrahi ekibe ameliyat esnasında EKO ile değerlendirme olanağının varlığını sorgulamaları ameliyatın başarısı açısından çok önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.