fbpx

Kalp Ameliyatları ve Ramazan Dönemi

Kalp ameliyatı olan hastalarımızdan ve takipçilerimizden bize en sık sorulan sorulardan oluşan “Kalp Ameliyatları ve Ramazan Dönemi” başlıklı bir yazı hazırlayarak sizi bilgilendirmek istedik. Hepinize sağlıklı Ramazanlar dileriz.

Kalp Ameliyatları ve Ramazan Dönemi

Açık veya kapalı kalp ameliyatı olduysanız operasyon sonrası düzenli takibinizi yapan hekiminize başvurarak oruç tutabilirsiniz.

Şeker hastalığı, endokrin hastalığı gibi ek hastalıklarınız varsa ya da ciddi kalp yetmezliğiniz ve buna bağlı nefes darlığınız veya çok ciddi ilaçlar kullanıyorsunuz bu durumda oruç tutmamanız daha uygun olacaktır. Bunun için de en yol sizi takip eden doktorunuza danışarak bilgi almanız yönündedir.

Ameliyat olduktan sonra oruç tutabilmek için en az bir ay geçmesini beklemelisiniz. Çünkü bu erken dönemde vücut direnci çok düşük olacağı için oruç tutmanız sakıncalı olabilir. Fakat ameliyattan bir ay geçtikten sonra doktorunuza danışarak oruç tutabilirsiniz.Bu dönemde dikkat etmeniz gereken en önemli konu yaptığınız diyeti bozmayarak ve doktorunuza danışarak Ramazan döneminde yapacağınız diyeti belirlemektir. Çünkü Ramazanda uzun süre açlık ve susuzluktan sonra sofraya oturulduğunuzda muhakkak diyetiniz bozulacaktır. Bu konuya çok dikkat etmelisiniz. Ayrıca iftar sofrasında aşırı yememek oldukça önemli. Aşırı yediğinizde midenize bir anda yüklenme olacaktır. Buna bağlı olarak kalbiniz sıkışabilir. Bu konuda da çok aşırı yememeniz çok önemli.

Kalp kapak ameliyatı olduysanız ya da ritim bozukluğu nedeniyle veya başka bir nedenle kan sulandırıcı kullanıyorsanız Ramazanda oruç tutarken dikkatli olmalısınız. Çünkü Ramazanda uzun süre aç ve susuz kaldıktan sonra kanınızın sulanmasında doğal olarak biraz azalma olabilir. Bu nedenle size tavsiyemiz, oruç tutmadan önce INR (kan pıhtılaşma testi) değerinize yaptırarak olası pıhtı atma veya kanama ihtimalini bertaraf edebilmeniz için doktorunuzun kan sulandırıcı ilacınızın nasıl kullanacağınızı planlaması gerekiyor.

Kalp ameliyatları hakkında detaylı bilgi, ikinci uzman görüşü ve randevu için asistanımıza 0545 605 14 14 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Adres ve yol tarifi için iletişim sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Kalp hastalıkları ve tedavi yöntemleri için bizi Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Yoruma kapalı.