fbpx

Marfan Sendromu ve Kalp Sağlığı

0

Marfan sendromu, genetik bir bağ dokusu bozukluğu olarak bilinen bir hastalıktır. Bu sendrom, fibrillin-1 adlı bir proteinin eksikliği veya bozukluğu sonucu ortaya çıkar. Fibrillin-1, bağ dokusunun bir bileşeni olan fibrillin adlı lifli bir proteindir. Marfan sendromu genellikle iskelet, gözler, kalp ve damar sistemini etkiler.

Marfan sendromu olan kişilerde genellikle uzun uzuvlar, esnek eklemler, yüksek göğüs kemiği, uzun parmaklar ve düz ayaklar gibi fiziksel özellikler görülebilir. Kalp ve damar ile ilgili komplikasyonlar, Marfan sendromunun ciddi bir yönüdür. Bu komplikasyonlar arasında aort genişlemesi (aort anevrizması), kalp kapaklarında sorunlar ve diğer kalp problemleri yer alabilir.

Marfan sendromu nedeniyle aort genişler ve zayıflar. Bu durum, aort duvarının zayıf olduğu bölgelerde anevrizma oluşmasına neden olabilir. Anevrizma yırtılırsa, hayati tehlike oluşur. Kalp kapaklarında bozukluklar da ortaya çıkabilir, özellikle mitral ve aort kapakları etkilenebilir.

Bu nedenle, Marfan sendromu olan kişilerin düzenli olarak doktor gözetiminde olmaları önemlidir. Eğer aort anevrizması tespit edilirse, cerrahi müdahale gerekebilir. Marfan sendromu tedavi edilemez, ancak belirtileri ve komplikasyonları yönetmek mümkündür. Kalp kapaklarında yetmezlilk gelişir ise cerrahi müdehale gerekebilir.

Tedavi, genellikle ilaçlar, düzenli takip ve cerrahi müdahaleyi içerir. Tedavi planı, kişinin belirtileri, yaş ve genel sağlık durumuna göre kişiselleştirilir. Ayrıca, genetik danışmanlık, Marfan sendromu olan bir kişinin ailesinde genetik testler ve danışmanlık önerilebilir.

Marfan sendroumuna bağlı kalp hastaları hakkında, ikinci uzman görüşü veya randevu için asistanımıza 0545 605 14 14 numaralı telefondan ya da iletişim formu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Adres ve iletişim bilgilerimizi Google Haritalar üzerinden inceleyebilirsiniz.

Kalp sağlığınızı korumak ve daha fazla bilgi edinmek için diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayın.

Her adımınız, sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralamanın gizli anahtarıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.