fbpx

Barlow Hastalığı ve Kalp Sağlığı

0

Barlow hastalığı, 1960’lı yılların başlarında Dr. John Brereton Barlow tarafından tanımlanmıştır. Dejeneratif mitral kapak hastalığının önemli bir klinik formudur. Bu hastalık, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ve genetik olma özelliği taşıyabilir. Mitral kapakta yaprakların kalınlaşması, gereksiz geniş yaprakçıkların olması, ipliklerin uzaması ve kopması, anulusun genişlemesi ile kireçlenme gibi belirtilerle seyreder.

Barlow hastalarında genellikle kompleks kapak patolojisi ve fonksiyon bozukluğu görülmektedir. Prolapsus genellikle her iki yaprakçığı ve birkaç bölümünü tutar. Bu hastalık, çarpıntı, nefes darlığı, yorgunluk, göğüs ağrısı ve baş dönmesi gibi şikayetlere neden olur.

Ciddi mitral kapak kaçağı durumunda Barlow hastalarında ameliyat gündeme gelir. Tedavide öncelikle, tıpkı diğer mitral kapak kaçaklarında olduğu olduğu gibi, tamir edilmesi hedeflenir. Ancak tamir mümkün değilse değişim söz konusudur. Barlow hastalarında mitral kapak tamirinin imkansız olduğu yanlış bir inanıştır, ancak tamiri oldukça komplekstir ve birçok teknik bilgi gerektirir.

Başarılı bir tamirin olasılığı, cerrahın deneyimine ve tüm kapak tamir tekniklerini bilmesine bağlıdır. Tedavi sürecinde hasta ve yakınları, cerrahın bu özel hastalıktaki tecrübesini sorgulamaktan çekinmemelidir. Bu nedenle, Barlow hastalığındaki mitral kapak tamiri konusunda referans merkezlerdeki başarı oranlarına bakmak önemlidir. Başarı oranı en az %95 olmalıdır.

Kliniğimizde, Barlow hastalığındaki mitral kapak tamirindeki başarı oranımız %97-98’dir. Barlow hastalığı hakkında detaylı bilgi hakkında, ikinci uzman görüşü veya randevu için asistanımıza 0545 605 14 14 numaralı telefondan ya da iletişim formu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Adres ve iletişim bilgilerimizi Google Haritalar üzerinden inceleyebilirsiniz.

Kalp sağlığınızı korumak ve daha fazla bilgi edinmek için diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayın.

Her adımınız, sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralamanın gizli anahtarıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.