fbpx

Aort Anevrizması: Tedavi Planını Belirlemede Faktörler ve Multidisipliner (Çoklu Branş) Yaklaşımın Önemi

0

Aort anevrizması, vücuttaki en büyük damar olan aortun duvarının anormal bir şekilde genişleyerek zayıflaması durumudur.

Aort anevrizması için klasik cerrahi, minimal invaziv cerrahi, endovasküler girişim ve hibrit olmak üzere dört temel tedavi yöntemi bulunur:

1️⃣ Klasik Cerrahi: Geleneksel cerrahi müdahale, anevrizmanın düzeltilmesi için açık bir operasyonu içerir.

2️⃣ Minimal Invaziv Cerrahi: Daha küçük kesilerle gerçekleştirilen bu yöntem, hastanın erken iyileşme sürecini hızlandırır.

3️⃣ Endovasküler Girişim: Damar içinden yapılan bu yöntemde, anevrizma bölgesine bir kaplı stent yerleştirilir, minimal invaziv bir yaklaşımdır.

4️⃣ Hibrit Tedavi (Cerrahi + Endovasküler Girişim): Cerrahi ve endovasküler girişimin birleştirildiği bu yöntem, belirli durumlarda optimal sonuçlar sağlar.

Uzun dönem daha iyi sonuçlarından dolayı cerrahi her zaman ön plandadır. Hastanın yaş, genel durum, anevrizmanın tipi ve yeri gibi faktörler, multidisipliner (çoklu branş) bir değerlendirme ile en uygun tedavi planını belirlemeye yardımcı olur.

Aort anevrizmasının belirtileri, anevrizmanın büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak değişir. Küçük anevrizmalar genellikle hiçbir belirti göstermez ve genellikle tesadüfen yapılan tıbbi tetkikler sırasında tespit edilir.

Ancak büyük anevrizmalar veya yırtılma öncesi anevrizmalar bazı belirtilere neden olur. En sık rastlanan belirtiler arasında göğüs veya sırtta ağrı veya rahatsızlık, karın veya sırtta ağrı hissedilmesi, nefes darlığı veya solunum güçlüğü, baş dönmesi veya bayılma hissi, ses kısıklığı ve yutma güçlüğü yer alır.

Aort anevrizması tedavisi olan hastaların düzenli takibi oldukça önemlidir. Çünkü bir bölgede aort anevrizması oluşmuşsa, hasta ameliyat olsa dahi diğer bölgelerde anevrizma gelişebileceği için düzenli muayeneler çok önemlidir. Bu süreçte ameliyat olan hastalar kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi ekibi tarafından birlikte takip edilir.

Aort anevrizması ameliyatları hakkında detaylı bilgi hakkında, ikinci uzman görüşü veya randevu için asistanımıza 0545 605 14 14 numaralı telefondan ya da iletişim formu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Adres ve iletişim bilgilerimizi Google Haritalar üzerinden inceleyebilirsiniz.

Kalp sağlığınızı korumak ve daha fazla bilgi edinmek için diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.