fbpx

Kalp Ritim Bozukluğu Tedavisinde Cerrahi Ablasyon İşlemi

0

Bir önceki yazımızda Atriyal Fibrilasyon (Ritim Bozukluğu) Nedir ve Belirtileri Nelerdir? konusuyla ilgili bilgi paylaşımı yapmıştık. Kalp ameliyatı olacak hastaların bir kısmında ritim bozuklukları görülebiliyor. Özellikle mitral kapakla ilgili durumlarda bu oran %50’lere kadar çıkabilir. Bu tür hastalarda, kalp ameliyatı sırasında ablasyon işlemi de uygulanıyor.

Cerrahi Ablasyon İşleminin İki Farklı Çeşidi Bulunur:

  1. Radyofrekans (Yakma Yöntemi)
  2. Criyoablasyon (Dondurma Yöntemi)

Hasta özelliklerine veya tercihlere göre bu iki yöntemden biri seçilir. Hem radyofrekans hem de cryo yöntemleri, başarı oranı olarak normal ritme dönme oranında %80 civarında etkili bir sonuç sağlar. Bu başarı oranı, hastalar için önemli bir konfor oluşturur. Ayrıca, bu işlem sonrasında ilaç kullanımında azalma veya hiç kullanıma ihtiyaç olmaması, çarpıntı hissi yaşanmaması ve kalbin dengesiz çalışmasına bağlı oluşabilecek sorunların önüne geçilir.

Yirmi üç yılı aşkın süredir uygulanan bu teknikle birlikte hastalarda önemli derecede başarı elde ediliyor. Bu işlem, hastaların yaşam kalitesini artırmak adına etkili bir çözüm sağlıyor. Ritim bozukluklarının belirtilerini fark etmek ve gerekli tedbirleri almak, kalp sağlığı için önemli bir adımdır.

Cerrahi ablasyon işlemi hakkında detaylı bilgi hakkında, ikinci uzman görüşü veya randevu için asistanımıza 0545 605 14 14 numaralı telefondan ya da iletişim formu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Adres ve iletişim bilgilerimizi Google Haritalar üzerinden inceleyebilirsiniz.

Kalp sağlığınızı korumak ve daha fazla bilgi edinmek için diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.