fbpx

22 Şubat 2023 Kalp Kapak Hastalığı Farkındalık Günü

0

Bugün 22 Şubat, Kalp Kapak Hastalığı Farkındalık Günü. Türkiye’de spesifik olarak kalp kapak hastalığına sahip olanların istatistikleri bulunmamakla birlikte, Amerika’daki araştırmalar gösteriyor ki, 11 milyondan fazla Amerikalı bu hastalıktan etkileniyor. Ancak, bu hastalık hakkındaki halkın bilinç düzeyi şaşırtıcı derecede düşük. 2017’de yapılan bir araştırma, 2.000’den fazla yetişkinin üçte ikisinin kalp kapak hastalığı hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediğini ortaya koydu.

Hastalığın ciddiyeti, belirtilerin genellikle yaşlanmanın normal bir parçası olarak görülmesi veya fark edilememesi nedeniyle, bu bilinçsizlik tehlikelidir. Kalp kapak hastalığı insan sağlığını ciddi anlamda tehdit edici olabilir, ancak zamanında farkedilirse başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Bu nedenle eğitim ve farkındalık özellikle önemlidir.

Risk grubundaki kişilerin 30 yaşından sonra, risk grubunda olmayanlar için ise 40 yaşından sonra, her yıl kardiyoloji bölümünde düzenli olarak kontrollerini yaptırmalarını öneriyoruz. Risk grubundaki kişiler, kalp hastalığı gelişme olasılığı daha yüksek olan bireylerdir. Sağlık kontrolleri, kişisel sağlık risklerinizi değerlendirmenin bir yoludur. Aile öyküsü, yaş, cinsiyet, yaşam tarzı ve genetik faktörler gibi unsurlar, potansiyel riskleri belirlemek için göz önüne alınmalıdır.

Kalp Kapak Hastalığı hakkında detaylı bilgi hakkında, ikinci uzman görüşü veya randevu için asistanımıza 0545 605 14 14 numaralı telefondan ya da iletişim formu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Adres ve iletişim bilgilerimizi Google Haritalar üzerinden inceleyebilirsiniz.

Kalp Kapak Hastalığı Farkındalık Günü ile ilgili detaylı bilgi için Heart Valve Disease Awareness Day web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kalp sağlığınızı korumak ve daha fazla bilgi edinmek için diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.