fbpx

Endoskopik Kalp Cerrahisinin Avantajları

Endoskopik kalp cerrahisinin (kapalı kalp ameliyatı) deneyimli ellerde hastaya artı riskler getirmediği öncelikle bilinmelidir.

Ciltte Minimum İz

Açık ameliyatlarda yapılan büyük kesiler nedeniyle ameliyat sonrası hasta psikolojisini de etkileyecek büyüklükte (20cm. civarında) yara izleri kalır. Endoskopik girişimlerde, yani kapalı kalp ameliyatlarında ise kesi minimum küçüklükte (5-6cm civarında) olduğu için deride açık ameliyata oranla çok daha küçük iz kalmasını sağlar.

Ameliyat Sonrası Ağrı Şiddetinde Azalma

Endoskopik kalp cerrahisinde kesi ve operasyon süresince dokulara verilen hasar daha küçük olduğu için operasyon sonrası ağrı da bu denli daha düşük oranda hissedilir.

Düşük Enfeksiyon Riski

Yine kesilerin küçük olmasına bağlı olarak enfeksiyon riski de minimum seviyelere ulaşır.

Erken Taburcu

Göğüs bölgesinde kesilen ve zarar gören kemik dokusu olmadığı için ve yine cerrahinin minimum kesi boyutlarıyla gerçekleştirilmesi sayesinde hastane yatış süresi çok kısadır.

Günlük Hayata Hızlı Geri Dönüş

Klasik kalp ameliyatlarında göğüs kemiğinin kesilmiş olması hastalara ilk 45 günde ciddi kısıtlamalar (araba kullanma, ağır kaldırma, yan yatma, cinsel ilişki gibi) getirmektedir. Endoskopik kalp cerrahisi sonrasında bu tür kısıtlamalar olmadığından günlük yaşantıya geçiş çok daha hızlı olmaktadır.

Yoruma kapalı.