fbpx

Cerrah Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Hasta ve Hasta Yakınları Cerrah Seçiminde Hangi Kriterlere Dikkat Etmelidir?

Tedavisi için cerrahi operasyon gereken hastalar ve hastanın yakınları, ilgili cerrahiyi gerçekleştirecek cerrah seçimi yaparken hangi kriterleri göz önünde bulundurmaları gerektiği konusunda yeterli bilgiye sahip olamayabiliyorlar. İsmen duyulmuş bir hekim mi, tecrübesi yüksek bir hekim mi, bilinen bir hastanenin kadrolu hekimi mi ya da benzer bir operasyon geçirmiş hastanın tavsiye ettiği hekim mi? Cerrah seçimi ameliyatın başarısı ve tedavinin seyri açısından oldukça önemlidir. Hastanın öncelikle kendisini en huzurlu ve güvende hissedeceği hekimi tercih etmesi gerekir. Güven veren ve operasyon öncesi tüm sorularınızı açıklıkla yanıtlayan hekimin başarı getirmesi yüksek ihtimaldir.

Cerrah Seçiminde Hangi Sorular Sorulmalıdır?

  • Öncelikle ameliyatın gerçekten gerekli olup olmadığını ve ne için bu operasyonun gerçekleştirileceğini açıkça belirtmesini isteyin.
  • Ameliyatsız bir tedavi çözümü olup olmadığını sorun.
  • Bu cerrahi operasyonun yapılmaması durumunda neler yaşanacağını anlatmasını isteyin.
  • Açık-kapalı vb. hangi ameliyat tekniğini neden önerdiğini sorgulayın.
  • Açık bir cerrahi öneriyorsa neden daha az hasar bırakan kapalı yöntemleri tercih etmediğini öğrenin.
  • Yapılan cerrahi konusunda ne kadar tecrübesi olduğunu ve başarı oranını sorgulayın.
  • Hekimin aynı operasyonu gerçekleştirdiği diğer hastalarına tedavi sürecini ve sonuçlarını sormayı deneyin.
  • Ameliyat Süreci ve sonrası, taburculuk süresi, günlük hayata dönüş süresi, ömür boyu sürecek durumlar vb. konularda ayrıntılı bilgi edinin.

Kalp Kapağı Ameliyatlarında Hekimimi Nasıl Seçmeliyim?

Mitral kapak yetmezliği yaşayan hastalar hastalığın nedeni ve şekline göre farklılık gösterir. Bu farklı hastalıkların da cerrahi tedavileri kendi içinde farklı zorluklar ve istisnai durumlar içerir. Örneğin mitral kapak tamirinde cerrah için arka yaprakçığın sorunlarının giderilmesi kolayken ön yaprakçığın cerrahi tamiri daha zor bir işlemdir. Eğer her iki yaprakçıkta da sorun varsa bu daha da zor bir cerrahi demektir. Bir adım daha ilerde Barlow ve Marfan hastalıklarında mitral kapak tamiri çok daha zordur ve üst düzey cerrah deneyimi gerektirir.

Her Mitral Kapak Hastalığı ve Tedavisi Aynı Mıdır?

Hekimler belirli hastalıkların tedavilerini süreklilik dahilinde yaparlar. Böylelikle sadece tek tür bir operasyonda tecrübe kazanmasına rağmen genel olarak tüm cerrahilerde yüksek başarı gösterdiği sanılır. Sürekli aynı tür ve daha düşük tecrübe gerektiren hastalıkların tedavisini daha çok tercih etmişse bu yüksek başarı oranı daha zor cerrahilerdeki başarısı konusunda yanıltıcı olabilir. Bu nedenle hekiminizi tercih ederken sormanız gereken total kapak tamiri başarısı değil, sizin tedavi olacağınız kapak tamiri hususundaki başarı oranını sorgulamanız daha faydalı ve güvenli olacaktır.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.