fbpx

Kalp Cerrahisinde Perfüzyonistlerin Yeri ve Önemi

0

Kalp cerrahisinde kalp ve akciğerler durdurulmadan sınırlı sayıda ameliyatlar yapılmaktadır. Kalbin ve akciğerlerin durdurularak yapılan açık kalp ameliyatları daha geniş bir yelpazeye sahiptir.

Ameliyat esnasında durdurulan kalbin ve akciğerlerin görevini geçici olarak kalp akciğer pompası üstlenir. Bu cihazı kullanan yetkili sağlık çalışanı perfüzyonistler lisans ve yüksek lisans eğitiminden geçerek göreve başlarlar. Ameliyat esnasında kalp ve akciğer durdurulduktan sonra çok önemli olan bir konu vücut dolaşımı ve oksijenlenmesi artık perfüzyonistin görevidir. Bu nedenle ekip çalışması olan kalp cerrahisinde perfüzyonistler önemli yapı taşlarındandır. Ameliyat sırasında cerrahlar kalbe dokunarak gerekli cerrahi tedaviyi uygularken, perfüzyonistler kalbe dokunmadan hastanın kalbi ve akciğerleri olup kalp akciğer makinesini kullanarak vücut dolaşımını ve oksijenlenmesini sağlarlar.

Sağlık hizmetlerinin her safhasında olduğu gibi perfüzyonistler için de tecrübe, ameliyat sonuçları açısından ciddi rol oynamaktadır. Tecrübe standart vakalarda olduğu gibi özellikle minimal invaziv cerrahide (küçük kesi ile kapalı), robotik cerrahide, daha önce kalp ameliyatı geçirmiş vakalarda, aort cerrahisinde uygulanacak dolaşım stratejisinde daha da önem kazanmaktadır.

Perfüzyonistin tecrübe ve başarısı, bir parçası olduğu ekibin kendine olan güvenini arttırmakla kalmayıp, ameliyatların sonuçlarını da olumlu yönde etkiler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.