fbpx

Kalp Damar Hastalıklarında Hemşirelerin Yeri ve Önemi

Kalp damar hastalıkları dünya çapında hem kadın hem de erkeklerde en önemli hastalık ve erken ölüm nedenlerinden biridir. Dünya Sağlık Örgütü, hemşirelerin 2025 yılında kardiyovasküler hastalıklardan ölüm ve sakatlığı azaltma hedefini desteklemede çok önemli role sahip olduklarını vurgulamıştır. Kalp hastalıkları konusunda eğitim ve sertifika alarak uzmanlaşmış hemşireler, hipertansiyon, sigara, yağlar, diyabet gibi kardiyovasküler risk faktörlerinin yönetiminde hastalıkların temel bakımı ve kardiyak iyileştirme programlarının yönetiminde kilit rol üstlenmişlerdir.

Özellikle ameliyat sonrası hastanın yoğun bakım ünitesinden stabil olarak servise çıkıp hastaneden taburcu olduğu zamana kadar servis hemşiresinin yaklaşımları çok önemlidir. Bu evrede hasta ve ailesini sağlıklı yaşam şekline alıştırmak, hastanın fiziksel aktivite yapma düzeyini artırmak ve koroner arter hastalığı risk faktörlerini azaltmalarına destek olmak, mevcut psikolojik bozukluklarını azaltabilmek, uzun dönem verilen kararlar için hastayı motive etmek, hastalığı ile tedavisine uyumunu sağlamak ve pozitif tutum yaratmak iyi bir servis hemşiresinin hedefleridir.

Özellikle risk faktörlerinin kontrolünün önemi (egzersizler, sigarayı bırakma, kalbi koruyucu beslenme şekli, obezitenin önlenmesi, diyabetin kontrolü vb. gibi), kullandığı ilaçlar hakkında (ilaçların düzenli ve doğru kullanımı, etki ve yan etkileri bilgilendirmesi) ve egzersiz programlarının düzenlenmesi, hemşirenin eğitim ve danışmanlık görevlerindendir.

Ekibimizde yer alan hemşire arkadaşlarımız, kalp hastalıkları konusunda eğitim ve sertifika alarak uzmanlaşmış hemşirelerdir. Bu vesileyle kendim ve ekibim adına tüm hemşire arkadaşlarıma göstermiş oldukları üstün başarılarından dolayı bir kez daha teşekkür ederim.

İletişim sayfamızı inceleyerek bize ulaşabilir, güncel haberler için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Yoruma kapalı.