fbpx

Kalp Hastalıklarında Hibrit Tedavi Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kalp hastalıklarının tedavisi kardiyoloji, kalp damar cerrahisi ve anesteziden oluşan kalp ekibinin sorumluluğundadır ve  tedavilerdeki asıl amaç en az riskle en fazla faydanın sağlanmasıdır. Kalp hastalıklarında hibrit tedavi yöntemlerinin yeri ve önemi büyüktür.

Kalp Hastalıklarında Hibrit Tedavi Nedir?

Hibrit tedaviler, hastalardaki problemin bir kısmının kardiyoloji tarafından kateter tekniklerle çözülmesi, diğer kalan problemin de cerrahi olarak tedavi edilmesidir. Kardiyoloji bölümünün tek başına kateter tekniklerle çözemediği hastalıklarda veya cerrahinin riskli olduğu durumlarda, hibrit yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler sayesinde hastanın riski azaltılarak hastalığa çözüm getirilir.

Kalp Hastalıklarında Hibrit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  • Kalp krizi geçiren hastalarda asıl problem olan koroner damarın acil olarak stent yardımıyla açılması ve ardından stente uygun olmayan koroner damarlara cerrahi olarak bypass yapılması.
  • Tüm damarların stent ile açılması uygun olmayan koroner damar hastalığında, küçük kesi (minimal invaziv) ile koroner damara bypass yapılmasının ardından uygun olan diğer koroner damarlara stent konulabilir.
  • Kapak hastalarında koroner arter hastalığı da eşlik ediyorsa, önce koroner damarların stent ile açılması ve ardından cerrahi olarak küçük kesi (minimal invaziv) ile kapağın tamir edilmesi veya değiştirilmesi yapılabilir.
  • Cerrahi açıdan yüksek riskli aort anevrizması hastalarında ise riski daha düşük olan debranching (yan dallara bypass) ameliyatı önce yapılır. Daha sonra anevrizma, kapalı yöntemle (kateter tekniği) tamir edilir.
  • Çok riskli çift kapak (aort ve mitral) değişimi yapılacak hastalarda öncelikli olarak kateter ile aort kapak değişimi (TAVI) yapılır. Daha sonra cerrahi olarak küçük kesi (minimal invaziv) ile kapağın tamir edilmesi veya değiştirilmesi yapılır.

Bu yöntemlerin dışında hastaya özel farklı hibrit tedaviler de uygulanabilir.

Detaylı bilgi için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilir, güncel haberler için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Yoruma kapalı.