fbpx

Aort Kökü Genişletme Yöntemleri ve Uzun Dönem Sonuçları

Aort kökü genişletilmesi, aort kapak değişimi ameliyatları esnasında hastaya uygun ölçülü kapağın yerleştirilmesi için uygulanan bir tekniktir. Hem mekanik hem de biyolojik kalp kapaklarının, tıpkı kıyafetlerde olduğu gibi  farklı ölçüleri vardır.  Aort kapak değiştirilmesi ameliyatlarında hastanın boyuna ve kilosuna uygun ölçüdeki kapağın yerleştirilmesi önemlidir.

Kısa boylu zayıf bir hastaya uygun olan mekanik veya biyoprotez kapak küçük, daha uzun boylu ve daha kilolu hastada bu kapağın daha büyük olması gerekir. Hastanın aort köküne uygun olan değil, hastanın kilosuna ve boyuna göre uygun olan ölçüdeki kapağın değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde hasta ile kapak uyumsuzluğu denilen durum meydana gelir ve hasta için uzun vadede olumsuz etkilere neden olur.

Aort kökü küçük olan hastalarda vücut ölçülerine uygun olan kapağın değiştirilememesi durumunda, aort kök genişletme tekniklerinden biri kullanılarak uygun ölçüdeki kapak yerleştirilebilir. Hastaya uygun olan kapak, hastanın aort köküne uygun değilse bu teknikler kullanılır. Bu sayede hastanın kilosuna ve boyuna uygun kapak değiştirilerek uzun vadede hasta için en iyi sonuçlar elde edilmesi hedeflenir.

Detaylı bilgi için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilir, güncel haberler için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Yoruma kapalı.