fbpx

Kalp Kapak Değişimi Sonrası Hayati Önem Taşıyan Kan Sulandırıcıların Kullanımı

0

Kalp sağlığı, yaşamımızın en değerli varlıklarından biridir. Kalp kapak hastalıkları, bazen cerrahi müdahale gerektiren ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Kapak değişimi ya da tamiri, bu tür durumların tedavisinde sıkça tercih edilen yöntemlerden biridir. Ancak bu operasyonlar sonrasında kanın pıhtılaşmasını önleyen kan sulandırıcı ilaçlar hayati önem taşır.

Mekanik kapak ile kapak değişimi geçiren hastaların Varfarin adlı kan sulandırıcıyı ömür boyu kullanmaları gereklidir. Özellikle diş tedavisi, cerrahi girişim gibi kanamalı durumlarda doktora danışmadan kesinlikle kesilmemelidir. Bu durumda kan sulandırıcı iğnelerle tedaviye devam etmek önemlidir.

Ayrıca, kapak değişimi olan hastaların, kan sulandırıcı olarak Varfarin dışındaki diğer ağızdan kullanılan kan sulandırıcıları kullanamayacaklarını bilmelidirler. Biyolojik kapak değişimi veya kapak tamiri olan hastalar için ise Varfarin ilk 3-6 ay içinde içilmelidir. Daha sonraki dönemlerde ritim bozukluğu gibi nedenlerle kan sulandırıcı kullanımı gerekiyorsa, Varfarin dışındaki NOAK olarak sınıflandırılan kan sulandırıcı ilaçları kullanabilirler. Bu ilaçlarda INR sonuçlarına göre doz ayarlaması gerekmez.

Kalp kapak ameliyatları sonrası kan sulandırıcı ilaçların doğru kullanılması, hastaların yaşamlarını korumak için hayati bir rol oynar. Mekanik kalp kapaklarına sahip hastalar için kullanımı zaruri olan Varfarin’in dozunun ayarlanması için mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir. İlacı verilen tavsiyelere uygun bir şekilde kullanmak, sağlığınız için çok önemlidir.

Kalp ameliyatları hakkında detaylı bilgi, ikinci uzman görüşü veya randevu için asistanımıza 0545 605 14 14 numaralı telefondan ya da iletişim formu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Adres ve iletişim bilgilerimizi Google Haritalar üzerinden inceleyebilirsiniz.

Kalp sağlığınızı korumak ve daha fazla bilgi edinmek için diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayın.

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için kalbinize iyi bakın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.