fbpx

Mekanik ve Biyolojik Kalp Kapaklarının Ömrü Ne Kadardır?

0

65 yaş altındaki hastalar için mekanik kapaklar önerilmektedir. Ancak mekanik kapakların ömrü sınırlı değildir. Yeniden ameliyat gereksinimi, kan sulandırıcının yetersiz kullanımı, pıhtı oluşumu, infektif endokardit (enfeksiyon) gelişmesi veya kapağın kenarından kaçak olması gibi nedenlere bağlı olarak %5 civarında bir oranla meydana gelebilir.

Biyolojik kapaklar, 65-70 yaş üstü hastalara önerilir. Aort kapak pozisyonunda yaklaşık 20 yıl içinde %15-20 oranında yeniden işlem gerektirebilecek bozulma görülebilirken, mitral kapak pozisyonunda bozulma oranı biraz daha yüksektir. Triküspit kapak pozisyonunda ise mitral kapağa göre bozulma oranı daha düşüktür.

50-65 yaş arasındaki hastaların tercihine bağlı olarak biyolojik kapaklar kullanılabilir. Ancak, 50 yaş altındaki genç hastalarda kapak bozulma oranı on yılda yaklaşık %50 civarındadır. Genç hastalarda, hamilelik beklentisi varsa veya kan sulandırıcı kullanımı mümkün değilse, kapağın tamir edilememesi durumunda bozulma oranı yüksek olmasına rağmen biyolojik kapak kullanılabilir.

Mekanik ve biyolojik kalp kapaklarının ömrü hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilmek amacıyla hazırladığımız bu yazı, umarız ki faydalı olmuştur. Sağlık ve mutlulukla kalın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.