fbpx

Endovasküler Aort Anevrizma Tedavisi: Hangi Hasta Grupları İçin Tercih Edilmelidir?

0

Yıllarca, aort anevrizmalarının tedavisi klasik açık cerrahi yöntemlerle gerçekleştiriliyordu. Ancak 20 yıldan daha uzun bir süredir teknolojik gelişmeler, aort anevrizma tamirlerini endovasküler yöntem (kapalı yöntem) ile mümkün kıldı. Bu teknik, aort anevrizması tamirini hiçbir açık cerrahi kesisi yapmadan, kateter yardımıyla gerçekleştirmemize olanak tanır. İşlem sırasında, anevrizmanın içine suni bir damar yerleştirilir ve bu suni damar anevrizma içinde açılarak aort anevrizmasının içten tamiri gerçekleştirilir. Bu yöntem, çıkan aortun dışında yer alan birçok anevrizma türü için uygundur.

Hangi tedavi yönteminin kullanılacağı, hastanın yaşına, anevrizmanın yerleşim yerine, boyutuna, anevrizmanın hayati organları besleyen damarlara olan uzaklığına, hastanın genel sağlık durumuna ve eşlik eden hastalıklarına bağlıdır. Bazı özel durumlarda, anevrizmanın tek bir seans içinde açık cerrahi ile onarılması, hastalar için yüksek risk taşıyabilir. Tedavi, sadece endovasküler yöntemle gerçekleştirilemeyeceği durumlarda, açık cerrahi ve endovasküler anevrizma onarım tekniklerini bir arada veya ardışık olarak kullanarak hibrit yöntemle hastaların tedavisini yapmak mümkün olabilir.

Endovasküler aort anevrizma tedavisi, özellikle yüksek risk grubundaki hastalar için tercih edilir. Özel durumlar haricinde gençlerde kullanımı uygun değildir. Özellikle ileri yaştaki hastalarda veya özel durumu olan hastalarda kullanımı daha uygundur. Bu yöntemin amacı, hastaların mevcut riskini en düşük hale getirmektir.

Aort anevrizmasının tedavisi, özel bir deneyim gerektirir. Tedavi ekibinin, hem açık cerrahi hem de endovasküler aort anevrizması onarımı konusunda deneyimli olması gerekir. Ayrıca, teknik ekipmanın yeterli ve güncel olması da son derece önemlidir.

Endovasküler aort anevrizma tedavisi sonucunda, açık cerrahiye göre daha kısa hastanede yatış süresi gerektirir, kan ihtiyacı daha azdır ve hastaların günlük yaşamlarına dönme süresi daha kısadır. Bu nedenle, endovasküler tedavi seçeneği, bazı durumlarda bazı hasta grupları için daha cazip bir seçenek olabilir.

Endovasküler aort anevrizma tedavisi hakkında detaylı bilgi, ikinci uzman görüşü veya randevu için asistanımıza 0545 605 14 14 numaralı telefondan ya da iletişim formu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Adres ve iletişim bilgilerimizi Google Haritalar üzerinden inceleyebilirsiniz.

Kalp sağlığınızı korumak ve daha fazla bilgi edinmek için diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayın.

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için kalbinize iyi bakın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.