fbpx

Biküspit Aort Kapak Nedir?

0

Biküspit aort kapak, doğuştan gelen bir aort kapak anormalliğidir. Normalde üç yaprakçıktan oluşan aort kapak, biküspit aort kapakta iki yaprakçıklıdır. Üç yaprakçıklı kapakta daha ileri yaşlarda problem çıkabilirken, biküspit aort kapakta aort kapak darlığı ve yetmezliği daha erken yaşlarda meydana gelebilir.

Biküspit Aort Kapak Belirtileri

Biküspit aort kapak, genellikle başlangıçta belirti vermeyebilir ve zamanla ortaya çıkabilir. Aort kapak darlığı veya yetmezliği geliştiğinde göğüs ağrısı, nefes darlığı, çabuk yorulma, çarpıntı, baş dönmesi, bayılma gibi belirtiler verebilir. Bu belirtiler ciddiye alınmalı ve bir kardiyoloji uzmanına danışılmalıdır.

Biküspit Aort Kapak Nedenleri

Kesin nedeni bilinmemektedir, ancak genetik faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Ayrıca, bu kişilerde aort anevrizması, aort koarktasyonu gibi başka kalp problemlerinin de görülebileceği unutulmamalıdır.

Biküspit Aort Kapak Tedavisi

Aort darlığı, yetmezliği veya her ikisinin de bir arada geliştiği durumlarda hastalığın ve belirtilerin artmasına bağlı olarak değişebilir. Tedavi seçenekleri arasında ilaç tedavisi, cerrahi müdahale ve kateter tabanlı yöntemler bulunur. Tedavi planı, bir kardiyolog tarafından belirlenir ve tedavi yöntemine kalp cerrahı ile birlikte karar verilir. Biküspit aort kapak anormalliği olan kişilerde, aort kapak hastalığı gelişme riski yüksektir. Bu nedenle düzenli takip önemlidir.

Sağlıklı bir kalp için yüksek risk grubundaki kişilerin 30 yaşından sonra, risk grubunda olmayanlar için ise 40 yaşından sonra, her yıl kardiyoloji bölümünde düzenli olarak kontrollerini yaptırmaları gerekir.

Biküspit aort kapak hakkında detaylı bilgi hakkında, ikinci uzman görüşü veya randevu için asistanımıza 0545 605 14 14 numaralı telefondan ya da iletişim formu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Adres ve iletişim bilgilerimizi Google Haritalar üzerinden inceleyebilirsiniz.

Kalp sağlığınızı korumak ve daha fazla bilgi edinmek için diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.