fbpx

Kalp Kapak Ameliyatı Sonrası Kan Sulandırıcı Kullanımı

Mekanik kalp kapağı bulunan hastaların hayat boyu kan sulandırıcı kullanımı zorunludur. Kullanılmamasında veya istenilen düzeylerde kan sulanması elde edilemeyen hastalarda pıhtı atma nedeniyle felç, organ fonksiyon bozuklukları gerçekleşebilir. Aşırı kullanımında kanamaya bağlı ciddi yan etkiler gelişebilir. Her iki durum da hayatı tehdit edicidir. Kan sulandırıcı kullanan hastaların %60-70’inde kan sulanma düzeyi (INR) istenilen seviyelerde olmaktadır.

INR Seviyesi ve Kan Sulandırıcılar

Kan sulandırıcının INR 2’nin altında olursa sanki almayan biri gibi etkisiz olacağını ve felç olabileceğini veya INR 5’in üstünde kanama riskinin artacağını ve kanama nedeniyle ciddi yan etkilerin gelişebileceğini hastaların çok iyi bilmesi gerekmektedir.

Daha da ciddisi hastaların aldığı diğer ilaçlarla kan sulandırıcı ilacın etkileşebileceğini ve buna bağlı istenen değerlerde giden INR değerinin düşebileceğini veya yükselebileceğini bilmesi gerekmektedir.

Hastaların başka bir hastalık nedeniyle doktora gittiklerinde kan sulandırıcı ilacı kullandıklarını belirtmeleri çok önemlidir. Çünkü yeni eklenecek ilaçların bir kısmının (antibiyotikler, ağrı kesiciler) kan sulandırıcı ilacı etkisini artırması veya azaltması mümkündür. Bu durumda uzun süre istenilen değerlerde olan INR aynı doz kan sulandırıcı ilacı kullanımı ile bozulabilir. Bu nedenle yeni eklenen ilaçlar olduğunda muhakkak 3-4 gün sonra INR kontrolü yapılmalı ve kan sulandırıcı ilacın dozu yeni değerlere göre ayarlanmalıdır. Yeni kullanılan ilaç kesildiği zaman tekrar bakılmalı ve kan sulandırıcı ilacın dozu yeniden ayarlanmalıdır.

Kan sulandırıcı ilaç birçok yiyecekle de etkileşebilmektedir. Bu yiyecekleri hastaların iyi bilmeleri INR ayarlarının istenen seviyede tutulmasına kolaylık sağlayacaktır. Bu yiyecekleri hastaların hayatlarından çıkartmaları doğru bir yöntem değildir. Bu yiyecekleri aşırı tüketmemeleri ve her gün arka arkaya yememeleri daha uygun olacaktır.

Hastalarımız bu konulara dikkat etmeleri, kan sulandırıcı ilacın bağlı gelişebilecek bazı hayatı tehdit edebilecek yan etkilerin gelişmişini önleyecektir.

Kalp Kapak Ameliyatı (Tamir veya Değişim) Olan Kişiler Nelere Dikkat Etmelidir? başlıklı yazımızı da incelemenizi öneriyoruz. Ayrıca güncel haberler için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Yoruma kapalı.