fbpx

Koroner Kalp Hastalıklarında Tedavi  Seçenekleri

Günümüz tıbbında en önemli amaç hasta için en az zarar veren tedavi yönteminin seçilmesidir. Özellikle hayatı tehdit edici olabilen kalp hastalıklarında seçilecek tedaviye sadece bir branşın karar vermesi yeterli olmayacaktır. Kalp hastalıklarının tedavisinin kalp ekibi tarafından yapılması önemlidir. Bu durumda hem cerrahların hem de kardiyologların oluşturduğu kalp  ekibi birlikte hasta için uygun tedaviyi doğru şekilde seçecektir.

Öncelikle yapılan tetkikler sonucunda hastaya koroner arter hastalığı tespit edilen hastalar için en uygun olan tedavi seçenekleri kalp hastalıkları kılavuzlarında  net bir şekilde açıklanmaktadır. Hastanın genel durumuna, diğer ek hastalıklarına, koroner anjiyografi olarak damarlarının darlıklarının durumuna göre tedavi şekillenmektedir.

Stent mi? Bypass Ameliyatı mı?

Özellikle şeker hastalığı, 3 damar koroner arter hastalığı, sol ana koroner arter hastalığı, koroner anjiyografide yapılan skorlamada ileri derecede koroner hastalığı bulunan hastalarda stent ile tedavi yöntemi verimli olmamaktadır. Kalp koroner arter hastalığı kılavuzunda bu hastalara stent ile girişim yapılmaması tavsiye edilmektedir. Bu hastalara kısa ve uzun dönem sonuçlarında üstün ve daha verimli olduğu için koroner bypass ameliyatı tavsiye edilmektedir. Stent ile girişim bu hastalar için uygun tedavi seçeneği değildir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.