fbpx

Obezite ve Kalp Cerrahisi

0

Obezite, kalp hastalıklarına yatkınlık oluşturmaktadır. Kalp hastalıklarına yakalanmamak için önemli bir risk faktörü olan obezite konusunda dikkatli olmak gerekmektedir.

Kalp ameliyatı olacak hastalar için de bir risk faktörüdür, fakat aşırı kilolu hastaların kalp ameliyatı olamayacağı veya kilo verdikten sonra ameliyat olabilecekleri kanısı geçerli değildir. Özellikle kalp rahatsızlığı nedeniyle efor kapasiteleri düşük olan hastaların kilo vermeleri çok zor olmaktadır ve uzun zaman almaktadır. Obezite kalp ameliyatı olacak hastalar için de solunum fonksiyonu, diğer organ fonksiyonları ve yara iyileşmesi açısından risk oluşturmaktadır.

Ameliyat öncesi aşırı kilolu hastaların çok iyi değerlendirilmesi ve uygun hazırlıkların yapılarak ameliyata alınması çok daha iyi sonuçlar vermektedir. Bu nedenle ameliyat edeceğimiz hastalarda ameliyat öncesi hazırlığa çok ciddi önem vermekteyiz. Aşırı kilolu ameliyat ettiğimiz hastalar içinde 1.6 metre 160 kilogram olan hastamız en uç örneklerden birisidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.