Mitral Kapak Yetmezliği ve Ameliyat Zamanı

0

Mitral kapak yetmezliği ilerlemiş olsa da, hastanın şikayeti yoksa veya ekokardiyografik olarak belirli kriterler karşılanmıyorsa, ameliyatı biraz daha ertelemek doğru bir yaklaşım olabilir. Biz hastalarımızın mitral kapak yetmezliği derecesine ve diğer klinik özelliklere göre ameliyatı bekletme konusuna karar verebiliyoruz.
Unutmayın, mitral kapak tamiri için geçen zaman, tamir ihtimalini azaltmaz. Örneğin, hasta yedi yıl boyunca takip altında kaldıktan sonra bile mitral kapak tamiri için gereken kriterler doğrultusunda ameliyatı gerçekleştirebilir.

Örneğin bir hastamız için yedi yıl önce acil ameliyat gerektiği düşünülmüştü. Ancak kriterleri değerlendirerek ameliyatı ertelemeyi tercih ettik. Hasta bu süreçte hamilelik dahil birçok aşamadan geçti. Sonunda şikayetleri başladığında ameliyatını gerçekleştirdik ve mitral kapak tamirini başarıyla tamamladık.

Unutmayın, ameliyat zamanlaması hasta durumuna ve belirlenen kriterlere göre yapılır. Her durum farklıdır ve uzman görüşü önemlidir.

Kalp Ameliyatları ve İkinci Uzman Görüşü (Tıbbi Görüş) Nedir?

Başka bir cerrahın sonuçlarınızı değerlendirmesi veya kendi hekiminizin önerdiği tedavi planının başka bir hekim tarafından gözden geçirilmesine ikinci uzman görüşü veya tıbbi ikinci görüş (second opinion) adı verilir.

Detaylı bilgi için İkinci Uzman Görüşü sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.