fbpx

Mitral Kapak Yetmezliği Dereceleri

Mitral kapak veya diğer kalp kapaklarının hastalığını tespit etmek için kullanılan yöntem kalp ekokardiyografisidir. Ekokardiyografi olarak yetmezlik miktarını değerlendirmek için çeşitli yöntemler mevcuttur.

En kolay ve anlaşılır olan şekilleriyle;

  • 1 + Hafif
  • 2 + Hafif Orta
  • 3 + Orta
  • 4 + İleri

olarak değerlendirilir.

Kalp krizi geçirme sonucu kordaların kopması gibi acil durumlar dışında hastalarda ciddi mitral kapak yetmezliği aniden oluşmaz. Genellikle hafif ve orta mitral kapak kaçağı olarak başlar ve yıllar içinde artar. Hafif veya orta mitral kapak yetmezliği olduğunda ameliyat söz konusu değildir. Ancak ileri mitral kapak yetersizliği geliştiğinde ameliyat söz konusu olur. Ekokardiyografi olarak ileri mitral yetersizliği tespit edilen hastalarda ameliyat karar aşamasında bazı kriterler mevcuttur. Hastanın nefes darlığı, çarpıntı hissi gibi şikayetlerinin bulunması ameliyat kararı için önemli bir bulgudur.

Hastanın şikayetinin olmaması günlük yaşantısının sorunsuz olması durumunda ekokardiyografi olarak bazı kriterlere göre ameliyat kararı verilmektedir. Kalp çapının büyümesi, kalp kasılmasının bozulması, ritim bozukluğunun olması, akciğere giden damarda basıncın artması durumunda ameliyat kararı alınmaktadır. Bu durumlar dışında ileri mitral kapak yetersizliği mevcut olsada hasta yakın bir şekilde takip edilebilir.

Kalp Kapak Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Kalp kapak ameliyatında tamir imkanı yoksa kapak değiştirilmektedir. Kullanılan kapaklar protez oldukları için enfeksiyon açısından dikkatli olunması gerekmektedir. Tüm yaşam boyunca hasta vücudu ile ilgili yapılacak her girişimde ilgili hekime kendisinde yapay kalp kapağı olduğunu hatırlatması gerekmektedir. Bu girişimler diş ile ilgili olabilir veya herhangi bir ameliyat olabilir. Bu durumda ilgili hekimler oluşabilecek bir enfeksiyona zemin oluşmaması için önceden antibiyotik ile koruma yapacaklardır. Hastada herhangi bir enfeksiyon durumunda bu üşütme, halsizlik, iştah kaybı gibi bulgular verebilir. Hasta bu durumda fazla beklemeden doktoruna başvurmalıdır. Mekanik kalp kapaklarında kan sulandırıcı kullanılması zorunludur ve hayati önemi vardır.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.