fbpx

Mitral Kapak Yetmezliği Nedir? Derecelendirme ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

0

Mitral kapak yetmezliği hastalığının tanısında kullanılan en etkili yöntem ekokardiyografidir.

Daha önce Mitral Kapak Yetmezliği Dereceleri başlıklı yazımızda bu konuyu ele almıştık.Bu yazımızda ise “Mitral Kapak Yetmezliği Nedir? Derecelendirme ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir?” yazımızla size daha fazla detay vereceğiz. Ayrıca videomuza sayfanın altından ulaşabilirsiniz veya YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Mitral kapak yetmezliği, kalp kapaklarının düzgün çalışmadığı bir durumdur. Bu hastalığı değerlendirmek için sıfırdan dörde kadar derecelendirme kullanılır:

0️⃣ Sıfır: Hiç kaçak olmaması.

1️⃣ Bir: Hafif kaçak olması.

2️⃣ İki: Hafif / Orta kaçak olması.

3️⃣ Üç: Orta kaçak olması.

4️⃣ Dört: Şiddetli / İleri kaçak olması şeklindedir.

Ameliyat kararı verilirken mitral yetmezlik derecesinin, şiddetli / ileri (4) olmasının yanı sıra hastanın şikayetinin olup olmaması, ritim bozuklukları, kabin kasılma gücünün azalması, kalbin çaplarının büyümesi, akciğer basıncının artması gibi kriterler göz önünde bulundurulur.

Hafif veya orta düzeydeki mitral kapak yetmezliklerinde cerrahi müdahale gerekli değildir. Fakat unutmayın ki hastalığın seyri zaman içinde değişebilir. Bu nedenle düzenli doktor ve ekokardiyografi kontrollerinin yapılması önemlidir.

Umarım bu bilgiler mitral kapak yetmezliği hastalığını ve derecelendirmelerini daha iyi anlamanıza yardımcı olmuştur. Sağlığınıza özen gösterin ve kalp sağlığınıza dikkat edin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.