fbpx

Kalp Ameliyatlarında İkinci Uzman Görüşü (Tıbbi İkinci Görüş / Second Opinion) Neden Önemlidir?

0

Kalp ameliyatı olmadan önce mutlaka ikinci bir uzman görüşü almanızı öneriyoruz. Başka bir cerrahın sonuçlarınızı değerlendirmesi veya kendi hekiminizin önerdiği tedavi planının başka bir hekim tarafından gözden geçirilmesine ikinci uzman görüşü veya tıbbi ikinci görüş (second opinion) adı verilir.

Birden fazla tedavi seçeneği olan kalp ameliyatlarında tüm yöntemlerin değerlendirilmesi açısından da önemlidir. Örneğin kalp kapak ameliyatlarının açık, minimal invaziv (küçük kesi), endoskopik veya robotik cerrahi yöntemlerinden hangisi ile tedavi edeceği konusunda birden çok doktorun görüşünü almak, hastaya uygun yöntemin seçilmesini kolaylaştırır.

Günümüz tıbbında en önemli amaç hastaya en az zarar verecek tedavi yönteminin seçilmesidir. Özellikle hayatı tehdit eden kalp hastalıklarında belirlenecek tedaviye sadece bir branşın karar vermesi yeterli olmayacaktır. Kalp hastalıklarının tedavisinin kalp ekibi tarafından yapılması önemlidir. Tedavi için uygulanacak en doğru yöntem kalp damar cerrahı, kardiyolog ve anestezi uzmanından oluşan kalp ekibi tarafından belirlenmelidir. Birden fazla tedavi seçeneği olan kalp ameliyatlarında tüm yöntemlerin değerlendirilmesi açısından da önemlidir.

Ayrıca bazı kalp ameliyatlarının tedavisi çoklu branş yaklaşımı gerektirir. Diğer bir adıyla multidisipliner yaklaşım, kalp damar cerrahisi veya kardiyoloji gibi kalp ekibinin yanı sıra enfeksiyon hastalıkları ve nefroloji gibi birden çok bölüm ya da branştaki doktorların uzmanlığına başvurulması, ameliyat olacak kişilerin kendisini tedaviye hazırlaması ve tedavi sürecini daha pozitif bir bakış açısıyla tamamlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda hastalıkta konsey kararı tedavi başarısını etkilemektedir.

Merkezimizdeki kalp ekibiyle her zaman bir araya gelip, hastaların durumunu detaylı olarak değerlendirerek tıp dünyasında kabul edilen kılavuzlar çerçevesinde tedavi yöntemine karar veriyoruz.

İkinci uzman görüşü randevusu oluşturmak için İkinci Uzman Görüşü sayfamızı inceyebilir veya asistanımıza 0545 605 14 14 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.