fbpx

Kalp Damarlarında Tıkanıklık ve Koroner Bypass Ameliyatları

0

Kalp damarlarında (koroner arterler) tıkanıklık, bu damarların içinde oluşan plak veya plaklar nedeniyle daralması ya da tamamen tıkanması durumunu ifade eder. Bu durum, kalbin oksijen ve besin maddelerine olan ihtiyacını karşılayacak kan akışını kısıtlar. Bazı durumlarda da plağın yırtılması sonucu ani tıkanma gelişerek kalp krizine neden olabilir.

Koroner bypass ameliyatı, kalp damarlarında (koroner arterler) tıkanıklıkların olduğu durumlarda kullanılan bir cerrahi yöntemdir. Bu ameliyat, kalp kasına yeterli oksijen ve besin maddelerinin ulaşmasını sağlamak amacıyla yeni bir yol oluşturmasını hedefleyerek, kanın yeterli miktarda gitmesini sağlar.

Koroner bypass cerrahisi yıllardır uygulanan bir metot olup, çok standartlaşmış bir ameliyat şeklidir. Sadece göğüsten bir damar alınıp diğerleri bacaktan alınarak yapılan koroner bypass ameliyatı klasik bir yöntemdir. Ancak bacaktan alınan damarların açık kalma oranı 10 yılda %50 civarındayken, göğüsten alınan damarların açık kalma oranı %90’ların üzerindedir. Bu nedenle, bacak damarı kullanılmadan iki göğüs damarı kullanılarak yapılan bypass ameliyatı, hastalar için uzun vadede avantaj sağlar ve yeniden ameliyat veya stent uygulama ihtiyacını azaltır. Özellikle 65 yaşın altındaki genç hastalarda, ek bir riski artıracak durumu yok ise iki göğüs damarı ile yapılacak bypass ameliyatı ilk tercihtir.

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi, koroner bypass ameliyatları da belirli riskleri içerir. Ancak, deneyimli bir kalp cerrahının liderliğinde gerçekleştirilen bu ameliyatlar düşük riskle güvenli bir şekilde uygulanır. Hastanın genel sağlık durumu ve önceden mevcut olan başka hastalıklar, risk faktörlerini etkileyebilir.

Ayrıca risk faktörlerine bağlı olarak bazı durumlarda koroner bypass ameliyatının tek göğüs damarı kullanarak da yapılması gerekebilir. Farklı yöntemlerle ameliyat olan ya da olacak hastaların endişelenmemelerini, her ameliyat sonrasında olduğu gibi kardiyoloji bölümünde düzenli kontrollerini ihmal etmemelerini öneriyoruz.

Açık veya küçük kesi yöntemleriyle (robotik cerrahi / endoskopik cerrahi) koroner bypass ameliyatları  hakkında detaylı bilgi hakkında, ikinci uzman görüşü veya randevu için asistanımıza 0545 605 14 14 numaralı telefondan ya da iletişim formu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Adres ve iletişim bilgilerimizi Google Haritalar üzerinden inceleyebilirsiniz.

Kalp sağlığınızı korumak ve daha fazla bilgi edinmek için diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.