fbpx

Kalp Kası Bandı Hastalığı (Myocardial Bridge) Nedir?

0

Kalp Kası Bandı Hastalığı (Miyokardiyal Bridge), koroner arterlerden birinin veya birkaçının kalp kasının içinden geçmesidir. Bu durumda kalbin kasılması sırasında damarın sıkışması ve kan akışının zorlaşmasıyla çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir.

Tedavisi genellikle belirtilerin şiddetine ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişir. Belirtiler arasında göğüs ağrısı, nefes darlığı, yorgunluk hissi ve nadiren de olsa kalp krizi bulunur.

Belirtiler hafifse şikayetleri yönetmeye yönelik ilaçlar kullanılır. Şikayetler belirginleşirse ve özellikle damarın sıkıştığı bölgede iskemi (yeterli kan gitmeme durumu) efor veya miyokard sintigrafisi (talyum testi) ile tespit edilirse, tedavi seçeneği cerrahi müdahaledir. Bu ameliyat açık ya da minimal invaziv küçük kesi yöntemiyle yapılır.

Tedavi seçeneğinin uzmanlar tarafından çok iyi değerlendirilerek belirlenmesi gerekir. Tedavi seçimi, hastanın durumuna bağlı olarak kardiyolog ve cerrahın oluşturduğu bir kalp ekibi tarafından belirlenmelidir.

Kalp Kası Bandı Hastalığı hakkında detaylı bilgi hakkında, ikinci uzman görüşü veya randevu için asistanımıza 0545 605 14 14 numaralı telefondan ya da iletişim formu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Adres ve iletişim bilgilerimizi Google Haritalar üzerinden inceleyebilirsiniz.

Kalp sağlığınızı korumak ve daha fazla bilgi edinmek için diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayın.

Unutmayın, sağlığınız sizin en değerli varlığınızdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.