fbpx

Kalp Kapakları: Mitral Kapak

Kalp hastalıklarının başında gelen mitral kapak tamiri problemleri, herhangi bir sebepten ötürü gelişmesi üzere kapakta yetmezlik ile darlık sıkıntısını oluşturur. Sol karıncık ile kulakçık arasında konumlanan bu kapak, kanın geriye kaçmaması için tek tarafa akışını sağlar. Bir aksilik oluştuğunda ise görevini yerine getiremediği için kanın bir kısmı geriye doğru hareket eder. Ancak genelde bu hastalık uzun bir süre belirti vermeden seyrini sürdürdüğü için fark edildiğinde kapaktaki hasar orta ya da ağır dereceye ulaşmış olabilir. Dolayısıyla bu aşamada yapılacak olan Tedavide hastalığın ilerleme boyutuna göre şekil alır.

Hastalığın Nedenleri

Hastalığın nedenleri arasında mitral kapağın sol kulakçığa doğru sarkması, geçirilen kalp iltihaplanması ve krizi, ateşli romatizma hastalıkları, doğumsal nedenler gibi etkili faktörler mitral kapak üzerinde hasara yol açar. Hastalık belirti vermeye başladığın çarpıntı, iş yaparken çabuk yorulma ve nefes darlığı, göğüs bölgesinde huzurluk ve ağrı hissi gibi şikayetler belirebilir.

Şikayetler doğrultusunda doktora başvuran bireylerin Mitral Kapak Tedavisi tanısı koyulması adına birtakım tetkikler yapılır ve tanı koyulduktan sonra, hastalık fazla ilerlememişse ilaç tedavisi uygulanır. Ancak ilaç tedavisi hastanın problemini çözecek bir yöntem değildir ve sadece şikayetlerini azaltmaya yönelik uygulanan bir çözüm yoludur. Bu hastalıkta kesin çözüm yolu cerrahi müdahaledir. Yapılan incelemelerde kapağın hasar durumuna göre ya tamir yapılır ya da değiştirme işlemi uygulanır. Mitral kapak ameliyatlarında büyük kesilerle gerçekleştirilen klasik cerrahi yöntemden farklı olarak endoskopik cerrahi ve robotik cerrahiyle daha küçük cerrahi kesilerden de operasyon uygulamak mümkündür. Minimal invaziv kapak ameliyatları olarak adlandırılan bu yöntemlerde cerrahi işlem meme altı ya da koltuk altı bölgesinden yapılan küçük kesilerle gerçekleştirilir.

Her yaşta hastaya uygulanabilen bu yöntemle hasta çok daha çabuk iyileşmekte ve hastaneden daha erken taburcu olarak rutin yaşamına geri dönmektedir. Yapılan Mitral Kapak Tedavisi hekim tarafından ele alındığında amaç hastanın kendi kapağının kurtarılmasıdır.

Mitral Kapak Tamiri ve Değişimi Arasındaki Farklar

Bu nedenle söz konusu darlık ise tıbbi tekniklerin kullanımıyla darlık genişletilir, sorun yetmezlik ise kapaktaki gevşekliğe çözüm üretilerek sorunun ortadan kalkması sağlanır. Ancak Kapak ağır derecede hasarlı bir kapakçığı içeriyorsa, burada hastanın kendi kapakçığı çıkarılır ve yerine yapay bir kapakçık takılır. Yalnız yapay kalp kapakçıklarında mekanik ve biyolojik olmak üzere iki seçenek vardır ve bunların ikisi de ayrı bir risk taşır. Mekanik kapak yapısından ötürü kanın pıhtılaşma eylemine elverişlidir ama uzun ömürlü kullanıma uygundur. Bunun yanı sıra mekanik kapak takılan hastanın kan pıhtılaşmasına karşı ilaç kullanması gerektiği için akli dengesi yerinde olmayanlar, 70 yaş üzeri olanlar ve çocuk sahibi olmak isteyenler için uygun bir seçim değildir. Biyolojik kapakta kan pıhtılaşması oluşmadığından ilaç kullanımı gerektirmez fakat bu kapağında 12 yıl gibi bir kullanım süresinin olması, hastaya yeni bir ameliyat olmasını gerektirebilir. Dolayısıyla doktor tarafından yapılan değerlendirmeler ardından Mitral Kapak Tedavisi için hastaya özel yöntemler ve en uygun tedavi şekli uygulanır.

Hastanın kendi kapağının tamir edilmesi, dünyada kabul edilen en iyi yöntemdir. Mitral kapağın fazla hasar görmüş olanlarının tamir edilemeyeceği, bunun yerine mekanik veya biyoprotez kapak takılmasının uygun olacağı görüşü yanlıştır. Dünyada birçok merkezde nerdeyse bütün mitral kapak kaçakları tamir edilmektedir. Mitral kapak tamiri cerrahi ekibin özel deneyimini gerektirmektedir. Prof. Dr. Mustafa Güden’in her türlü mitral kapak tamirindeki başarı oranı %98’dir. Sadece %’2 lik kısımda mitral kapak değişimi operasyonuna gerek duymaktadır.

Mitral Kapak Tamirinin, Kapak Değişimine Göre Avantajları
  • Daha iyi erken ve geç dönem yaşam beklentisi
  • Kaliteli yaşam
  • Kalp fonksiyonlarının daha iyi korunması
  • Enfeksiyon ve felç geçirme riskinin daha az olması
  • Kan sulandırıcı ilaç kullanımına gerek olmaması

Prof. Dr. Mustafa Güden 2006 yılından beri yurt içinde ve 30’u aşkın ülkede özellikle mitral kapak değişimi yerine mitral kapak tamiri ameliyatı kapsamında robotik ve endoskopik kalp cerrahisi eğitimleri vermektedir.