fbpx

Aort Kapak Hastalıkları

Aort Kapağının Görevi Nedir?

Kalbin sol karıncığının çıkışında bulunan aort kapağın görevi kalpten kanın vücuda yayılmasını sağlamak ve kanın kalbe aortadan geri akışını engellemektir. Hastalık sonucunda aort kapakta oluşan daralma kanın vücuda sağlıklı olarak geçişini zorlaştırır veya aort kapakta oluşan yetersizlikte ise aortadan kan geriye doğru yani kalbe doğru kaçmaktadır. Bazı hastalarda aort kapakta hem darlık hem de yetmezlik olabilmektedir.

Aort Kapak Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Yürürken, merdiven çıkarken göğüste ağrı, sıkışma hissi, nefes darlığı, çabuk yorulma, çarpıntı ve ağır iş yaparken bayılma hastalığın belirtilerindendir.

Aort Kapak Hastalığının Tanısı Nasıl Konulur?

Genel muayene ile birlikte,  ekokardiyografi ile birlikte hastalığın tanısını koyabiliyoruz. Ekokardiyografi, ultrasonda olduğu kalbin iç yapısını ve işlevselliğini görüntülemede yardımcı olan önemli bir cihazdır.

Aort Kapak Darlığı veya Yetmezliği Olan Hastalara İlk Müdahale Ameliyat mıdır?

Burada önemli olan ameliyatın uygun zaman yapılmasına karar verilmesidir. Hastanın şikayetlerinin olması, darlık veya yetmezliğin kritik seviyelere geldiğinde ameliyat için karar verilmektedir. Eğer hastada ameliyatlık bir durum yoksa belirli zaman aralıklarıyla kendisini kontrollere çağırarak hastalığının takibini yapıyoruz. Gerekli görülen hastalara ilaç vererek sürecin sağlıklı ilerlemesini sağlıyoruz. Ameliyatta öncelikli tedavi şekli kapağın tamir edilmesidir. Şayet kapak tamire uygun değilse, 65 yaş altı hastalarda mekanik, 65 yaş üstü hastalarda hayvanlardan alınan kapakların takılmasını uygun görmekteyiz. Burada önemli olan bir detay ise hastaya kullanılacak kapağın hastanın boy ve kilosuna uygun ölçekte olan kapağın kullanılmasıdır. Uygun kapak kullanılmadığı durumda yine hastada ameliyata rağmen darlık şikayetleri olmaktadır.

Aort Kapak Ameliyatlarının Süresi Ne Kadardır?

Aort kapak ameliyatlarının ortalama süresi iki saattir.

Aort Kapak Ameliyatlarında Tamir Mümkün müdür?

Aort kapak tamiri oranlar mitral kapak tamirine göre daha düşüktür. Çünkü hastaların büyük bir çoğunluğu darlık ve kireçlenme şikayetiyle başvurur ve bu da tamire uygunluğu ortadan kaldırır. Bu tür hastaların erken dönemde yine aynı şikayetleri yaşama ihtimalleri yüksek olduğu için kapak tamirini tercih etmiyoruz. Ciddi kireçlenme ve darlık olmayan aort kapak hastalıklarına tamiri tercih ediyoruz. Aort kapağı tamir olan hastaların kan sulandırma ilaçları kullanmalarına da gerek duyulmuyor. Eğer ciddi kireçlenme var ise diğer tedavi yöntemi ise Ozaki tekniğidir. Bu son yıllarda başarıyla uygulanan bir yöntemdir. Ozaki tekniği hastanın kendi kalp zarı kullanılarak kalp kapakçığı oluşturulması yöntemidir. Tabii bu teknik için de hastanın uygunluğu esastır.

Yüksek Riskli Hastalara Kateter (TAVI) ile Aort Kapağı Değiştirilmekte midir?

80 yaş üstü aort kapak hastalığı olanlarda veya ameliyat riskini artıran başka hastalıkları da olan hastalarda öncelikle risk skorlaması yapılmaktadır. Yüksek risk grubuna giren hastalarda cerrahi olarak aort kapak değiştirilmesi yerine kasıktan girilerek kateter ile TAVI diye adlandırılan yöntemle kapak değiştirilmektedir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.