fbpx

Tekrarlayan Kalp Ameliyatları

Kalp ameliyatları, kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılan çeşitli yöntemler ve prosedürler içerir. Bu prosedürlerin bazıları uzun süre etkili olabilirken, bazı durumlarda tekrarlanması gerekebilir. Kalp ameliyatlarının yapılmasının gerekliliği, hastanın özel durumuna, yapılan ameliyatın türüne, hastalığın ciddiyetine ve diğer birçok faktöre bağlı olarak değişir.

Örneğin bazı kalp kapağı ameliyatları uzun yıllar boyunca etkili olabilir ve tekrar ameliyat gerekmezken, bazı durumlarda kapağın fonksiyonlarının bozulması durumunda tekrar ameliyat gerekebilir. Diğer bir örnekle özellikle koroner arter hastalığında yapılan bypass’ların ileride tıkanması veya diğer damarlarda yeniden darlık olması durumunda tekrarlayan ameliyatlar gerekebilir.

Tekrarlayan kalp ameliyatlarında risk durumu ameliyata ve hastalığa göre değişir. Kalp ameliyatlarının ilkinde de olduğu gibi tekrarlayanalarda da belli riskler vardır. Kalbin kasılma gücü, akciğerlere giden damar basıncının yüksekliği, ritim bozukluğu, hastanın genel durumu ameliyatın risklerini belirler. Bunların dışında tekrarlanan ameliyatlarda görülebilecek en büyük risklerden biri de göğsü açma esnasında kalpte kanama veya yırtılma ihtimalidir. Cerrahi ekibin deneyimi ve gelişen tekniklerle bu risklerin azaldığını söyleyebiliriz. Genel anlamda bir problem yaşanmadığı sürece tekrarlanan ameliyatlar sonrasında hastaları ilk ameliyattaki gibi aynı sürede taburcu ediyoruz. 5. kez kalp ameliyatı olan hastalarımız olduğu gibi tekrarlanan kalp ameliyatlarındaki başarı oranımız yüksektir.

Bununla birlikte, her hastanın durumu farklı olduğu için, ilk kez kalp ameliyatı geçiren bir kişinin tekrar ameliyat olup olmayacağı hakkında kesin bir genelleme yapmak doğru değildir. İlk kalp ameliyatı sonrasındaki dönemde tıbbi takiplere dikkat edilmesi, ilaçların düzenli kullanılması ve doktorunun uyguladığı tedaviye devam etmesi de tekrar ameliyat ihtimalini azaltır.

Tekrarlayan kalp ameliyatları hakkında detaylı bilgi, ikinci uzman görüşü veya randevu için asistanımıza 0545 605 14 14 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Yoruma kapalı.